تاکنون از خود پرسیده اید که الکترونیک چیست و به چه معنی می باشد؟

الکترونیک در لغت نامه فارسی تعریف نشده است و از واژه لاتین (electronic) اقتباس شده است.

الکترونیک در اوایل قرن بیستم از کلمه الکترون گرفته شده است الکترون ها ذرات ریزی در اتم می باشند که با بار الکتریکی منفی به عنوان ذرات بنیادی به دلیل نداشتن اجزای کوچکتر شناخته می شوند.

جریان الکتریکی

الکترون ها در برخی مواد (رسانا ها و نیمه رسانا ها) می توانند راحت تر جابجا شود با جابجایی الکترون ها که بار الکتریکی منفی دارند در سیم بار الکتریکی جاری می شود که به آن جریان الکتریکی گفته می شود.

واحد جریان الکتریکی آمپر می باشد و می توان مقدار این جریان را با وسیله ای به نام آمپرمتر اندازه گیری کرد.

مدارهای الکتریکی و الکترونیکی

جریان الکتریکی پس از عبور از مواد با خواص و اشکال مختلف رفتار های متفاوتی از خود نشان می دهد بعضی از این قطعات فعال نیستند مانند لامپ، خازن، مقاومت و … اگر در جریان الکتریکی که سیکل بسته ای دارد فقط این قطعات غیرفعال باشند به آن مدار الکتریکی گفته می شود و در صورتی که در این مدار از قطعات فعال استفاده شود مانند دیود و ترانزیستور و … به این مدار؛ مدار الکترونیکی گفته می شود.

شاید بتوان گفت که الکترونیک بخشی از فیزیک می باشد چرا که به مطالعه در زمینه مواد نیمه رسانا و رخدادهای هنگام عبور جریان از آنها می پردازد ولی به طور کلی برای الکترونیک می توان شاخه ای جدا در علم در نظر گرفت که به بررسی عبور جریان الکتریکی از مواد با خاصیت های متفاوت و اشکال مختلف می پردازد.

در کنار واژه الکترونیک واژه های دیگری نیز به کار برده می شوند که برخی از آنها را در ذیل می آوریم:

برد الکترونیک:

به مجموعه مدارهای الکترونیکی که بر روی تخته هایی از جنس های مختلف (مانند فلکسی ، فایبر و …) که یک یا چند لایه از آنها مس می باشد سوار می شوند اصطلاحاً برد الکترونیکی گفته می شود و قطعات الکترونیکی بر روی آن مونتاژ می شوند و در انواع دستگاه الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه های الکترونیکی:

همه ابزار و لوازمی که برای ساختن آنها از یک یا چند برد الکترونیکی استفاده می شود از یک ماشین حساب ساده تا یک کامپیوتر را میتوان دستگاه الکترونیکی نام برد.

الکترونیک دیجیتال:

دیجیتال به معنای گسسته می باشد و خروجی مدارهای دیجیتال در اصطلاح صفر و یک می باشد از این رو به همه تجهیزات الکترونیکی که سیگنال آنها به صورت پیوسته نباشد و فقط در دو سطح ولتاژ باشد الکترونیک دیجیتال گفته می شود.

تجارت الکترونیک:

امروزه به کمک رایانه ها و شبکه های کامپیوتر می توان بسیار ساده برای نمایش محصولات در مانیتورهای کامپیوترهای خانگی و گوشی های موبایل و تبلت ها استفاده کرد و حتی خدمات پرداخت را نیز از طریق این شبکه ها انجام داد از آنجا که همه ی نیازهای ضروری برای یک کسب وکار توسط دستگاهای الکترونیکی برآورده می شود از آن بعنوان تجارت الکترونیک یاد می کنند.

منبع: Phone Arena